ବାଂଲାଦେଶ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଭାରତ ନୀରବ ରହିବା ପଛର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ?

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବାଂଲାଦେଶରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ମଣ୍ଡପ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ପରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଓ ଘର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଏବଂ ହିଂସା କାରଣରୁ ୭ ଜଣ ପ୍ରାଣ ମଧ୍ୟ ହରାଇଛନ୍ତି, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଂଲାଦେଶରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ଉପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ମନୋଭାବ ଟିକେ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇଛି। ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପୂଜାମଣ୍ଡପ ତଥା ଘର ଉପରେ ବହୁବାର ସଂଘାତିକ ଆକ୍ରମଣ ସତ୍ତ୍ଵେ ଭାରତ ଏହି ବିଷୟରେ ମାପିଚୁପି ଜବାବ ଦେଇଛି କାହିଁକି? ଅତୀତରେ ଯେତେବେଳେ ବି ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥଲା, ଭାରତ ଦୂତାବାସ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ପଠାଇ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ସହ ଏକଜୁଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ସେପରି କିଛି କରାଯାଇ ନାହିଁ।
ଅପରପକ୍ଷେ, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଭାରତ ଭରସା କରିଛି। ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବୋଧହୁଏ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ସତର୍କତାର ସହ ସେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଉଛି।

ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତର ବିଶ୍ୱାସ:
ଯଦି ଆମେ ଅତୀତର ଘଟିଥିବା ଏହି ଭଳି ଘଟଣା ସହିତ ଭାରତର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ମନୋଭାବକୁ ତୁଳନା କରିବା, ତେବେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ନାସିନଗର, ସିଲହେଟ କିମ୍ବା ମୁରାଦନଗରରେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ତାହା ଉପରେ କଡ଼ା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ବାଂଲାଦେଶରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ହିଂସା ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବାଂଲାଦେଶର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ସପକ୍ଷରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଥିଲେ। ଯଦି ଏହାକୁ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ କୁମିଲା, ଚାନ୍ଦପୁର, ଫେନି ଏବଂ ଚିଟଗାଁ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଘର ଉପରେ ଆତ୍ରକିତ୍ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି, ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନରମ ରହିଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଭାବରେ ଭାରତ ଏହି ହିଂସା ଘଟଣାରେ କେବଳ ସ୍ୱଳ୍ପ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛି। ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ଚିନ୍ତା ଜନକ ଖବର ମଧ୍ୟ ଆମେ ଦେଖିଛୁ। ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପରେ ତୁରନ୍ତ ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ହିଂସା ପରେ ଘଟୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ବାଗଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳର ସାଂସଦ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି ଲେଖୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏହା ଉପରେ କେବଳ ମାପିଚୁପି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଉଛି।

ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ କିନ୍ତୁ …

ଦିଲ୍ଲୀର ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ବିବେକାନନ୍ଦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଫେଲୋ ଶ୍ରୀରାଧା ଦତ୍ତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବାଂଲାଦେଶରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ, କିନ୍ତୁ ବାଂଲାଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁନାହିଁ।
ସେ କୁହନ୍ତି, “ଏହି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଶେଖ ହସିନା ପୂର୍ବରୁ କହି ସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଛାଡି ଭାରତ ତଥାପି ବିଶ୍ବାସ କରେ ଯେ ଯଦି କେହି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିପାରନ୍ତି ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଶେଖ ହସିନା।”
ଶ୍ରୀରାଧା ଦତ୍ତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ଏହି ସବୁ ଘଟଣାକୁ ଏକାଠି କରି ଦେଖିଲେ, ଭାରତର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶକୁ ଅଧିକ ଲଜିତ କରିବା ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଯେତେ ଦୂର ମୁଁ ଜାଣିଛି, ଭାରତୀୟ ଵୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ସେମାନଙ୍କ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ସେ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରନ୍ତୁ।
ସେ କୁହନ୍ତି, “ଭାରତ ସରକାର ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନେଇଛନ୍ତି। ଶେଖ ହସିନା କିମ୍ବା ସେଠାକାର ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଭାରତ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କିଛି କହିପାରେ। ସମ୍ପର୍କ ଏତେ ମୁକ୍ତ ରହିଛି ଯେ ଫୋନ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଗାଯୋଗର ସମସ୍ତ ଚ୍ୟାନେଲ ସକ୍ରିୟ ଅଛି।
ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀରାଧା ଦତ୍ତ ଵିବିଶିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଛିଦିନ ତଳେ ବାଂଲାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଥିଲା। ସେ କୁହନ୍ତି, “ଆମ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ଏତେ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ଘଟିଛି ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।”

ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ କି?

ଶ୍ରୀରାଧା ଦତ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପ୍ରତି ହିଂସା ଘଟଣା ଜାରି ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏତେ ପରିମାଣର ଆକ୍ରମଣ ଏହା ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ବୋଲି ସୂଚିତ କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜାମଣ୍ଡପ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରର ଭଙ୍ଗାରୁଜା ନୂଆ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇ ନାହିଁ। ଢାକାରେ ଭାରତର ହାଇ କମିଶନର ଥିବା ପିନାକରଞ୍ଜନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଭାରତକୁ ନେଇ ରହିଥିବ ଭୟକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି।

ହସିନାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର?

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ପିନାକରଞ୍ଜନ ବିବିଶିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ବଡ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଭାରତ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା। ତାହା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।” ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା ଉଚିତ ଯେ ସେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଉଚିତ। ସେ କୁହନ୍ତି, ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ଆମେ ଯେତେ ଜାଣୁ, ସେ ନିଶ୍ଚୟ ତାହା ମଧ୍ୟ କରିଥିବେ।
ତାଲିବାନ ଫେରିବାର ପ୍ରଭାବ?

ପିନାକରଞ୍ଜନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନର ଭୂମିକା ବାଂଲାଦେଶରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି।
ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସ୍ୱୀକାର ନାହିଁ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ବାଂଲାଦେଶରେ ଇସଲାମୀୟ ମୌଳିକବାଦୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଏହି ଇସଲାମିକ ନେଟୱାର୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି।” ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ଗୋଟିଏ ପଟେ ସେମାନେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କୁ ଭାରତ ନିକଟର ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କିଛି ନୂଆ କଥା ନାହିଁ। କେବଳ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏଭଳି ଗୋଷ୍ଠୀ ପୁନର୍ବାର ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ” ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଓ ଘର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ହିଂସାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କ ହାତରେ କିଛି କାର୍ଡ ଏବଂ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ରହିଥିଲା ଯାହାକି ଶେଖ ହସିନା ଭାରତ ସହିତ ଅଧିକ ନିକଟତର ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଭଙ୍ଗୀରେ ଲେଖା ହୋଇଥିଲା। ବୈଦେଶିକ ନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଇସଲାମିକ ମୌଳିକବାଦୀମାନଙ୍କୁ ହଟାଇବା ହେଉଛି ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଶେଖ ହେଲଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ବିନା ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ହେବ। ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାଂଲାଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶହ ଶହ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ କିଛି କହିନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.