ଜାଣନ୍ତି କି କାହିଁକି ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ଵରୁ କଟା ହୋଇଥାଏ SIM କାର୍ଡ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ୍ ରହିଛି କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି। ୫ ବର୍ଷର ଛୋଟ ପିଲା ହେଉ କିମ୍ବା ୭୯ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ମୋବାଇଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏତେ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଲାଖି ରହିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ଲୋକଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ, ମୋବାଇଲ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏଥିରେ ସ୍ଥାପିତ ସିମ୍ କାର୍ଡ । ବିନା ସିମ୍ କାର୍ଡରେ, ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ କେବଳ ଏକ ବାକ୍ସ ଅଟେ । ତେଣୁ, ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସିମ୍ କାର୍ଡ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଯଦିଓ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀର ସିମ୍ କାର୍ଡ ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି କି ସିମ୍ କାର୍ଡ ଗୋଟିଏ କୋଣରୁ କାହିଁକି କଟାଯାଏ? କିମ୍ବା କେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାର ଗୋଟିଏ କୋଣରେ କଟା ହୁଏ? ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ବିଷୟରେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା।

ଏହା ନୁହେଁ ଯେ କେବଳ ଆମ ଦେଶରେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କଟାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସମାନ ସିମ୍ କାର୍ଡ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ । ଆଜିର ସମୟରେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଛି, ଯାହା ବହୁ ପରିମାଣର ସିମ୍ କାର୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ସମୟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ସିମ୍ କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କଟାଯାଉ ନଥିଲା । ତାଙ୍କର ଡିଜାଇନ୍ ବହୁତ ସରଳ ଏବଂ ଆୟତାକାର ଆକୃତି ଥିଲା।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ସିମ୍ ର ସିଧା ଅଂଶ ଏବଂ କେଉଁଟି ଓଲଟା ଅଂଶ ତାହା ବୁଝିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । କିଛି ଲୋକ ସିମ୍ ର ସିଧା ଏବଂ ଓଲଟା ଅଂଶକୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ସକ୍ଷମ ନ ଥିବାରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ସିମ୍ ଓଲଟପାଲଟ କରି ରଖୁଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ଯଦି ନେଟୱର୍କ ଉପଲବ୍ଧ ନହୁଏ ତେବେ ପୁନର୍ବାର ସିମ୍ ଅପସାରଣ କରିବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ସିମ୍ ଚିପ୍ ମଧ୍ୟ ବେଳେବେଳେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିଲା।

ଲୋକଙ୍କ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସିମର ଆକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସମୟରେ ସିମ୍ କାର୍ଡର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ କାଟି ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ସନ୍ନିବେଶ ଏବଂ ଅପସାରଣ କରିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଗଲା କାରଣ ସେହି କଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ସିମ୍ କାର୍ଡର ସ୍ଲଟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକେହି ସହଜରେ ଫୋନରେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ରଖିପାରିବେ । ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଏହି ସୁବିଧା ଦେଖି ସମସ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନୂତନ କଟ୍ ଡିଜାଇନ୍ ସହିତ ସିମ୍ କାର୍ଡ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *