‘ହ୍ୱାଇଲ ୱି ୱାଚଡ୍’ରେ ସାମ୍ବାଦିକ ରବିଶ କୁମାରଙ୍କ ନିର୍ଭୀକତାର କାହାଣୀ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକତାର ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ବିଲୋପକୁ ନେଇ ନିକଟ ଅତୀତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀଟି ର ନାମ ରହିଛି ‘ହ୍ୱାଇଲ ୱି ୱାଚଡ୍’। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୋଡରେ ବିନୟ ଶୁକ୍ଲା ମନୋରଞ୍ଜନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ – ଏନଡିଟିଭି ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟର ରବିଶ କୁମାରଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଯେଉଁଥିରେ ରବିଶ କୁମାରଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅବରୋଧ କରୁଛି, ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ତାଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଭାରତକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ପରୀକ୍ଷଣ ହୁଏତ ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ତଥା ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ କୌଶଳ ଆଜି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।ଯେତେବେଳେ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ଏକକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରେ ଯାହା ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁତା ପ୍ରତିପାଦନ କରେ, ଏକ ଦେଶ କେତେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ ତାହା ସହଜରେ ବାରି ହୁଏ । ଏହାରି ପ୍ରଭାବର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ ଏହି ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇଛି।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ NDTV ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଯେଉଁ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ରବିଶ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ ଯାହା ଗୋଟିଏ ସମ୍ବାଦ ଦ୍ୱାରା ସଂରକ୍ଷଣ ହୋଇପାରିବ। ଏହାବି ସତ ଯେ , ସାମ୍ବାଦିକତା ପ୍ରତି ଏହି ନିରନ୍ତର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ NDTV କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କରିଛି ଏପରିବି ନିଜେ ରବିଶଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ।ରବିଶ ଘରେ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଖୁସି ଦେଖାଯାଇଥାନ୍ତି। କାରଣ ପ୍ରକୃତରେ କାମ ତାଙ୍କ ସହିତ କେବେ ଘରକୁ ଆସି ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ “ଆଣ୍ଟି-ନ୍ୟାସନାଲ୍” ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। କାରଣ ତାଙ୍କ ମତ ଟିଭିରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ମିଡିଆ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ସହ ସମାନ ନୁହେଁ, ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ପରିବାର ପ୍ରତି ଧମକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫୋନ୍ କଲର ଆଶଙ୍କା ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଯାହାକି ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇ ପରେ। ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବାପରେ, ୨୦୧୯ ଭାରତୀୟ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଡ଼କୁ ଆଗକୁ ବଢିବା ସହିତ ରବିଶଙ୍କ ଜୀବନ ଅଧିକ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବାର ଏହି ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ଫ୍ରେମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଉପାୟ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଟକୁ ଏକ ନୂତନ ଟେନ୍ସନ୍ ଦେଇଥାଏ ଯାହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ସମସ୍ତେ ପରିଚିତ।ଯେତେବେଳେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ। ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜଣେ ଷ୍ଟଙ୍ଗ୍ ସାମ୍ବାଦିକ,ଗୋଟିଏ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ବଜେଟ୍ କଟ୍ ଏବଂ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେତୁ ଏବଂ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଲୋକଙ୍କର ଅଭାବ ହେତୁ ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସବୁବେଳେ ନିରାଶାଜନକ ରହିଥିଲା।

ଏହା ଜାଣି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରୋଧ ଏବଂ ଅନ୍ଧ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ ଜାରି ରହିବ ସେହି ମାର୍ଗରେ ଚାଲିବା ଅର୍ଥହୀନ କି? ପରିବର୍ତ୍ତନ କେବେ ହୋଇପାରେ, କଣ ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ କେବଳ ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଏହି ବିଶ୍ଵାସ ସହ କ୍ଷମତାରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ?ଭାରତ, ଋଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ପରି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ସେଥିରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସମାନତାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଅସମ୍ଭବ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଦେଖୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ତୁଳନାତ୍ମକତାକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରୁନାହୁଁ, ବାହ୍ୟ ଚାପ ଦ୍ୱାରା ସାମ୍ବାଦିକତାର ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରୟାସ ଉପରେ ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ, ଏହା ଚାପରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥାଏ। ସବୁକିଛି ଏକ ଉଦ୍ବେଗଜନକ ଗତିରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସଂପାଦିତ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା।

ଏଠାରେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ କାରଣ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ କାହିଁକି ଗୋଟିଏ ନେଟୱାର୍କକୁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟ ନେଟୱାର୍କ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କିମ୍ବା ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଆଦର୍ଶକୁ ଗ୍ରହୀତା ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଏହା କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ, ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ, ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ କେବଳ ସମ୍ବାଦ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଏକ ଦେଶ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇନପାରେ। ଏଥି ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାଦାନ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି କାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଉଟଲେଟ୍ ସହିତ କାମ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଜାୟ ରଖିବାର ଲାଭ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରେ, ଆପଣଙ୍କ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳିବା ତୁଳନାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଏ। ଗୋଟିଏ ଦେଶକୁ ବିଭାଜନ କରିବାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଭୂମିକା ଏବଂ ଦର୍ଶକମାନେ ଏହାକୁ କିପରି ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ତାହା ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ରବିଶ କୁମାରଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରଗଲ, ସାମ୍ବାଦିକତା ବୃତ୍ତିର ନୈତିକତା ବଞ୍ଚେଇ ରଖିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ପ୍ରୟାସ ଓ ଦେଶକୁ ଯୋଡ଼ି ରଖିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ସଂଘର୍ଷକୁ ଦର୍ଶା ଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *