ଟ୍ରେନର ଶେଷ ବଗିରେ କାହିଁକି ଥାଏ କ୍ରସ୍ ଚିହ୍ନ ଜାଣନ୍ତି କି?

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ କେବେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି କି ଟ୍ରେନର ଶେଷ ବଗିରେ ଏକ କ୍ରସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ X ଚିହ୍ନ ଅଛି ବୋଲି। ଆପଣ କେବେ ଏହି ଚିହ୍ନ ଦେଖି ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଏହା ନାହିଁ ତେବେ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ସତ୍ୟ ଯେ ରେଳବାଇ ବିନା କାରଣରେ ଏତେ ବଡ଼ ଚିହ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରି ନଥିବ। ଟ୍ରେନର କୋଚଗୁଡ଼ିକରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିହ୍ନର ନିଜସ୍ୱ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି କ୍ରସ ଚିହ୍ନର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି। ଟ୍ରେନ କୋଚରେ ନିର୍ମିତ କ୍ରସ ଚିହ୍ନ କେବଳ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ହଳଦିଆ ୱେବଲେନ୍ଥ ଲାଲ ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ମଝିରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୂରରୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ। ସିଗନାଲରେ ଲାଲ ଏବଂ ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଟ୍ରେନ୍ ଡବା ଉପରେ କ୍ରସ୍ ମାର୍କ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗରେ ହୋଇଥାଏ। ଟ୍ରେନ୍ କୋଚ୍ ଉପରେ ହୋଇଥିବା କ୍ରସ୍ ର ଅନେକ ଫାଇଦା ରହିଛି। ଏହି ଚିହ୍ନ ଟ୍ରେନର ଶେଷ ବଗିରେ ଦେଖାଯାଏ। କ୍ରସର ଅର୍ଥ ନାହିଁ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ। ସମଗ୍ର ଟ୍ରେନର ଶେଷ ବିଭାଗକୁ ସୂଚାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଚିହ୍ନ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ।
ସେହିଭଳି ଟ୍ରେନର କୋଚ୍ ଉପରେ ‘LV’ ଲେଖାଥିବା ଏକ ବୋର୍ଡ ରହିଥାଏ। ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୋର୍ଡ ଟ୍ରେନର ଡବାକୁ ଯୋଡିବା କିମ୍ବା ସଂଯୋଗ କରିବା ପରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ। LV ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶେଷ ଯାନ ବା ଲାଷ୍ଟ ଭେଇକିଲ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ଟ୍ରେନର ଶେଷ ଡବାରେ ଏକ ଲାଲ୍ ବତି ମଧ୍ୟ ଜଳାଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ଟ୍ରେନର ଶେଷ ଡବା ବୋଲି ଜଣା ପଡିଥାଏ।
ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍ କୌଣସି ଷ୍ଟେସନ୍, ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କିମ୍ବା ରେଳ ଗେଟ୍ ଦେଇ ଯାଏ, ଏହି କ୍ରସରର ଚିହ୍ନ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ । ଷ୍ଟେସନ କିମ୍ବା ରେଳ ଗେଟ୍ ରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ଏହାଦ୍ବାରା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥାନ୍ତି ଯେ କ୍ରସ ଡବା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ମାନେ ପୁରା ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କ୍ରସ୍ ସହିତ ଫିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଡବା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଟ୍ରେନର କୌଣସି କୋଚ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଯଦି ଗୋଟିଏ ବି କୋଚ୍ ଡିକପଲ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ କ୍ରସ୍ ମାର୍କ ଥିବା କୋଚ୍ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.