ଦେବୀଙ୍କୁ ଚଢ଼ାଯାଏ ଶିକୁଳି ଓ ହାତକଡି

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ରାଜସ୍ଥାନର ପ୍ରତାପଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ନିଆରା ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଯେଉଁଠାରେ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଉଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ମିଠା ଏବଂ ଭୋଗ ସହିତ ଶିକୁଳି ଏବଂ ହାତକଡି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି। ଆମେ ଆରାବଳି ରେଞ୍ଜ ଏବଂ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ୫୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଦୀଭାକ ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ।

ବିଶ୍ୱାସ ପଛରେ ରୋଚକ କାହାଣୀ :

ପ୍ରତାପଗଡ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜୋଲାର ଗାଁର ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ଦୀଭାକ ମାତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତି। ଏଠାରେ କେବଳ ପ୍ରସାଦ ସହିତ ସୁହାଗ ସାମଗ୍ରୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ହତକଡି ଏବଂ ଶିକୁଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ। ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପୋତା ହୋଇଥିବା ତ୍ରିଶୁଳରେ ଅନେକ ହାତଗୋଡ ଚଢ଼ା ଯାଇଛି, ଯାହାକି ବହୁ ପୁରୁଣା। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ପଛରେ ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମାଲୱା-ମେୱାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଡକାୟତମାନେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ଡକାୟତମାନେ ଏଠାରେ ଏକ ମାନସିକ କରୁଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ପୋଲିସର କବଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଯିବେ , ତେବେ ସେମାନେ ଏଠାରେ ହାତକଡି ଓ ଶିକୁଳି ଅର୍ପଣ କରିବେ, ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଆଉ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଗିରଫ ସମୟରେ ଡକାୟତ ପ୍ରୁଥିବରାଣା ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଜେଲରୁ ଖସି ଆସିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ତେବେ ସେ ପ୍ରଥମେ ମାତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବେ। ପରେ ସେ ଜେଲରୁ ପଳାୟନ କରି ମାନସିକ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସିଧା ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଅନେକ ଭକ୍ତ ଯେଉଁମାନେ କିଛି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ ଯାଇଥାନ୍ତି ବା କୋର୍ଟର ଚକର କରନ୍ତୁ, ସେମାନେ ଏଠାକୁ ଆସି ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ଶପଥ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ଶିକୁଳି ଓ ହାତକଡି ମା’ଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ତ୍ରିଶୂଳରେ ହାତକଡ଼ି ଚଢ଼ା ଯାଏଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସମାନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଶିକୁଳି ଏବଂ ହାତକଡି ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଏହା ଏକ ପରମ୍ପରା ହୋଇଗଲା। ଏହି ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ତ୍ରିଶୂଲ ରହିଛି। ଏହି ତ୍ରିଶୂଲ ଉପରେ ହିଁ ଲୋକମାନେ ମାନସିକ ପୂରଣ ସମୟରେ ହାତକଡି ଚଢ଼ାନ୍ତି।

ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗଛ କାଟାଯାଏ ନାହିଁ:

ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ଏକ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଅଛି। ଛୋଟ ପାହାଡ ଏବଂ ଉଠାଣି ଗଡାଣୀ ସ୍ଥାନ ଅତିକ୍ରମ କରି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡେ । ମନ୍ଦିର ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ହେତୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ଗଛ କଟାଯାଇ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *