ଜାଣନ୍ତୁ ଶରୀରରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିବାର ଲକ୍ଷଣ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତରେ କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ଉଗ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସଂକ୍ରମଣରୁ ନିଜକୁ ଓ ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଯଥା ସମ୍ଭବ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। କରୋନାର ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ରୋଗୀମାନେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରହିବା ସହ ଅଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି। ଅମ୍ଳଜାନର ଦ୍ରୁତ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ହଠାତ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁ ରୋଗୀମାନେ ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଘରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମିବାର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ ? ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନାହିଁ ? ତାହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅମ୍ଳଜାନ ସାଚୁରେସନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପଲ୍ସ ଅକ୍ସିମିଟର ଉପକରଣ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଲଗାଇ ବାରମ୍ବାର ଚେକ୍ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ରିଡିଂ ୯୪ରୁ ଅଧିକ ରହୁଛି, ତେବେ ଆପଣ ବିପଦ ଠାରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଭାବି ନିଅନ୍ତୁ।

 ଯଦି ରୋଗୀର SpO2 ସ୍ତର ୯୪ରୁ ୧୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ, ତେବେ ଏହା ସୁସ୍ଥ ରହିବାର ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ସ୍ତର ୯୪ ତଳକୁ ରହେ, ତେବେ ଏହା ହାଇପୋକ୍ସେମିଆ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଅମ୍ଳଜାନ ସାଚୁରେସନ ସ୍ତର ୯୦ରୁ କମ୍ ରୁହେ, ତେବେ ଏହା ରୋଗୀ ପାଇଁ ବିପଦର ସଙ୍କେତ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀକୁ ତୁରନ୍ତ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ଦରକାର।

 ଯଦି ରୋଗୀର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ୯୧ରୁ ୯୪ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଛି, ତେବେ ଘରେ ଏକ ପ୍ରୋନିଂ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏହି ପୋଜିସନରେ ରହି ଶୀଘ୍ର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ । ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଆପଣ ଏହାର ସୂଚନା ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ। ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ।

ସେହିଭଳି ଯଦି ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରହିଥାଏ, ତେବେ ମୁହଁର ରଙ୍ଗ ନୀଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଓଠ ମଧ୍ୟ ନୀଳ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ସିଆନୋସିସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସାଧାରଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ଅମ୍ଳଜାନଯୁକ୍ତ ରକ୍ତ ହେତୁ ଆମ ଚର୍ମ ଲାଲ କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଅମ୍ଳଜାନ କମିବାରୁ ଲାଗେ, ସେତେବେଳେ ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହାସହ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମ୍ ହେତୁ କରୋନା ରୋଗୀମାନେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା, ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଛାତି ଚାପ, କ୍ରମାଗତ କାଶ, ଅସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.