ୟୁଟ୍ୟୁବର୍ସରଙ୍କ ଗାଁ ତୁଳସୀ, ୩୦୦୦ ରୁ ୧୦୦୦ ଲୋକ YouTube ଭିଡ଼ିଓ କରନ୍ତି

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ କେବଳ ମନୋରଞ୍ଜନ ନୁହେଁ, ଅନେକ ସୂଚନା ସହିତ, ପରିବର୍ତ୍ତନର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଲେଖନ୍ତି। ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ଛତିଶଗଡର ତୁଲସୀ ଗ୍ରାମରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଭଳି ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ରାୟପୁରର ଏହି ତୁଳସୀ ଗାଁରେ ଅନେକ ଯୁବକ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ତିଆରି କରି ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଟା ରକମ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି।ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ତୁଲସୀ ଗାଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁଟ୍ୟୁବର୍ସର ହବ୍ ପାଲଟିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଭିନ୍ନ ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ଭିଡ଼ିଓ ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି।

ଆଜିକାଲି ସହରରୁ ଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱରେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି। ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଠାରୁ ଅନ୍ୟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଗାଁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ୩୦୦୦ ଲୋକ ରୁହନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏଠାରେ ୧୦୦୦ ଅଧିକ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ଘରେ କୃଷକଙ୍କ ସହିତ କଳାକାର ଅଛନ୍ତି। ଏହି ତୁଲସୀ ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୩୦% ଲୋକ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡ଼ିଓ କରନ୍ତି।

ଘରେ ଘରେ ହାସ୍ୟ କଳାକାର:

ତୁଲସୀ ଗାଁରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓ ତିଆରି କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ କମେଡି ଭିଡିଓ ତିଆରି କରନ୍ତି । କପିଲ ଶର୍ମା ସୋକୁ ସମସ୍ତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ହସ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଗାଁ। ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦୦୦ ଜଣ ଏପରି ଅଟନ୍ତି, ସେମାନେ କିଛି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ସଫଳ ଅଟନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ, ଚାକିରି ଏବଂ କଳା ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଦେଖାଯାଏ।

ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ୟୁଟ୍ୟୁବର :

ଏହି ଗାଁର ଅନେକ ଯୁବକ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଚାକିରି ଛାଡି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡ଼ିଓ ତିଆରି କରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି। ସେହି ଗାଁର ଜଣେ ୟୁଟ୍ୟୁବର ଜୟ ବର୍ମା କୁହନ୍ତି ସେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। କୋଚିଂ ଆଉ ସ୍କୁଲରୁ ମିଶାଇ ସେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦ ରୁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମାସକୁ ୩୯ ରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବାର କୁହନ୍ତି। ସେ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରେ ଏମଏସସି କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଉ କେତେକ ଯୁବକ ପୋଲିସ୍, ରେଲିୱେ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ୟୁଟ୍ୟୁବରୁ ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି:

ଏହି ଗାଁର ଝିଅ ଓ ମହିଳା ମାନେ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପଡ଼ି ନାହାନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ସହ ଭିଡ଼ିଓ ତିଆରି କରି ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ୟୁଟ୍ୟୁବର୍ ପିଙ୍କି ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଧରି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୪୦ ଟି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଅଛି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ଏହି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ କାମ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗାଁର ଝିଅମାନେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଉ ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ ଏବଂ ଝିଅମାନେ କିଛି କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ୟୁଟ୍ୟୁବର ଭିଲେଜ୍ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *