ଭାରତ ରଚିଲା ଐତିହାସିକ ବିଜୟ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଥୋମାସ କପ୍‌ର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୧୪ ଥର ଜିତିଥିବା ଦଳକୁ ଭାରତ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେନ ଏବଂ ସତଭିକ ଚିରାଗଙ୍କ ଯୋଡି ଭାରତକୁ ବିଜୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।ଏହା ପରେ କିଣ୍ଡାମ୍ବି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଜିତି ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଥୋମାସ କପ ଚାମ୍ପିଅନ କରିଥିଲେ।

ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେନ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ ଆଣ୍ଟୋନି ସିନିସୁକାଙ୍କୁ ୮-୨୧, ୨୧-୧୭, ୨୧-୧୬ ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ।ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ସତଭିକ ଚିରାଗଙ୍କ ଯୋଡି ମଧ୍ୟ ୧୮-୨୧, ୨୩-୨୧, ୨୧-୧୯ ରେ ଜିତିଥିଲେ। ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ୨୧-୧୫, ୨୩-୨୧ ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଥୋମାସ କପର ୭୧ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ୧୯୪୮ ପରଠାରୁ ଖେଳାଯାଉଥିଲେ, ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଚାମ୍ପିଅନ ହେଉଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏନେଇ ଭାରତୀୟ ଦଳଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।ମାଲେସିଆ ଏବଂ ଡେନମାର୍କ ଭଳି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ ହାରିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହା ଗ୍ରୁପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚାଇନାର ତାଇପେଇକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଦଳ ଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.