ପଶୁଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପକାଏ କି ପ୍ରଭାବ? ଜାଣନ୍ତୁ ସତ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିଥିବେ ଯେଉଁଥିରେ ଏପରି ଅନେକ କାଳ୍ପନିକ ଚରିତ୍ର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କିମ୍ବା ଅମାବାସ୍ୟା ରାତିରେ ପଶୁ ହୁଅନ୍ତି। କେତେକ ସିଂହ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ୱେୟାରୱଲଫ ନାମକ ଏକ ଚରିତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୁଅନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦିଓ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ କଳ୍ପିତ, କିନ୍ତୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସଂଯୋଗ ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଆକୃତି ସମୁଦ୍ରରେ ଆସୁଥିବା ଜୁଆର ଉପରେ ମଧ୍ୟ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଭାବ ସମୁଦ୍ର ପରି ମଣିଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡେ? ପଶୁମାନେ ନିଆଁ ଜଳାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆଲୋକର କୌଣସି କୃତିମ ଉତ୍ସ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାତିରେ ଜଙ୍ଗଲରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଆଲୋକର ମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ରର ଆଲୋକ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପଶୁମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି, ସେମାନଙ୍କର ଶିକାରର ସମୟ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି, ପ୍ରଜନନ ସମୟ, ପଶୁମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥିର କରିଥାଏ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରାଣୀମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଶିକାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ, ଶିକାର ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ। ସାଇନ୍ସ ଏବିସି ସାଇଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଆଖପାଖରେ ଶିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏଡ଼ାଇବାରେ ଟାପେଟି ଠେକୁଆ ଏବଂ ବ୍ରକେଟ୍ ହରିଣ ଅଧିକ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି। ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ରହିଥାନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ, ଆଣ୍ଟିଲିୟନ୍ ନାମକ ଏକ କୀଟର ଲାର୍ଭା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରାତିରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଥାଏ। ଏହି ଲାର୍ଭା ଜଣେ ଶିକାରୀ ଯିଏ ନିଜର ଶିକାରକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଭୂମିରେ ଏକ ଗାତ ତିଆରି କରେ। ସେମାନଙ୍କର ଗର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଆଖପାଖରେ ବଡ଼ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅମାବାସ୍ୟା ଆସିବା ସମୟକୁ ଛୋଟ ହୋଇ ଆସେ। ମିଳନ ଉପରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ମିଳନ ଢାଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କର ମିଳନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଅନେକ ପେଚା, ଯେପରିକି ୟୁରାସିଆନ୍ ଇଗଲ୍ ଓଲ୍, ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସମୟରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ପେଚାର ଡେଣା ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସମୟରେ ଲାଗିଥାଏ। ସେହିପରି ବୋଜର ନାମକ ଗୋଟେ ପଶୁ ସ୍ଥାନ ସ୍ଥାନରେ ପରିସ୍ରା କରି ନିଜ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥାଏ। ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାନ୍ତି। ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଅମାବାସ୍ୟା ଆସେ ସେତେବେଳେ ସେ ମହିଳା ବୋଜର ସହ ମିଳନ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *