Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ପ୍ରୁସିଆର କିଙ୍ଗ୍ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ୱିଲିୟମଙ୍କ ରହସ୍ୟ, ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ…

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଦେଶ-ବିଦେଶରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରାଜା-ମହାରାଜା ଥିଲେ | ଅଧିକାଂଶ ରାଜା-ମହାରାଜାଙ୍କୁ ଶତାବ୍ଦୀ ବିତିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଥାଏ | କେତେକ ସେମାନଙ୍କର ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ, ଉଦାରତା ଏବଂ କଳା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେତେକ ସେମାନଙ୍କ କୁକର୍ମ ପାଇଁ ଆଜିବି ସ୍ମରଣୀୟ ଅଟନ୍ତି | ପ୍ରୁସିଆର ରାଜା, ପ୍ରୁସିଆର ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ୱିଲିୟମ୍ ଓ୍ବାନ୍ ତାଙ୍କର ଅଜବ ହରକତ ଏବଂ ହବିଷ୍ୟାଳି ପାଇଁ ସ୍ମରଣୀୟ ଅଟନ୍ତି ।

  ପ୍ରୁସିଆର ରାଜା ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ୱିଲିୟମ୍ ପ୍ରଥମ ୧୭୧୩ରୁ ୧୭୪୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୭ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାସନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ଦି ଗ୍ରେଟ୍ ଏହି ନିୟମକୁ ନିଜ ହାତରେ ନେଇଥିଲେ ।

୨୭ ବର୍ଷର ଶାସନ କାଳରେ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ୱିଲିୟମ୍ ମୁଁ ତାଙ୍କର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ । ସ ନିଜର ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କିଛି ନିୟମ , କାନୁନ୍ କରିଥିଲେ । ଏବଂ ସେମାନେ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରୁଥିଲେ | ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ୱିଲିୟମ୍ ପ୍ରଥମଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଦୟାଳୁ ପ୍ରକୃତିର ରାଜା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରୁସିଆର ରାଜା ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ୱିଲିୟମ୍ ପ୍ରଥମ ତାଙ୍କ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କ ଦରମାକୁ ଅଧିକ ବେତନ ଦେଉଥିଲେ | ଡେଙ୍ଗା ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜାଙ୍କର ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସ୍ନେହ ଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ବେତନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ସୈନିକମାନେ ବହୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ପରେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ଦରମା ପାଇଥାନ୍ତି | ସେ ରାଜା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ପ୍ରାୟ ୩୮ ହଜାର ସୈନିକ ଥିଲେ । ଯାହାକୁ ସେ ପ୍ରାୟ ୮୩ ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ ।

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement

Trending