Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ସୁପର୍ କିଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ପିଲାଙ୍କୁ ଦେଉଛି କୁକୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ

Published

on

Chinese parents

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଚୀନ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଯାହାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଚିହ୍ନ ବର୍ଣ୍ଣ କେହି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଆଜିକାଲି ଚୀନର ଅଭିଭାବକ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ‘ସୁପର୍ କିଡ’ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଜବ ଚିକେନ୍ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ର ସାହାରା ନେଉଛନ୍ତି। ସିଙ୍ଗାପୁର ପୋଷ୍ଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଚାଇନାର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚିକେନ୍ ବ୍ଲଡ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅପସାରିତ ହେଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ଫୁର୍ତୀ ହେଉଛି।


ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିକେନ୍‌ ବ୍ଲଡ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନେଇ ଅନେକ ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଯେପରି ଏହା କର୍କଟ ଏବଂ ଚନ୍ଦାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଚିକେନ୍ ରକ୍ତରେ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ତଥା କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଚୀନ ଚାହୁଁଛି ଯେ ନିଜ ଦେଶର ପିଲାମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗରେ ରୁହନ୍ତୁ। ଏଥି ସହିତ, ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିକେନ୍ ଶିଶୁର କ୍ରେଜ୍ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବେଜିଂ, ସାଂଘାଇ ଏବଂ ଗୁଆଙ୍ଗଜୋରେ ଚିକେନ ବେବି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହିପରି ପିଲାମାନେ ଏଠାରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ପ୍ରାପ୍ତ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ ପିତାମାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହେଉଛନ୍ତି।


ଚାଇନା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଶିଶୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଗେମର ଦାସ ହେବାରୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍କ୍ରିନ୍ ସମୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ କ୍ଷତି ହେବନି। ଏହାସହ ଆଖିର ମଧ୍ୟ କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବନି। ଜାତୀୟ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିକାଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାର ପିଲାମାନଙ୍କର ବିଶ୍ଵରେ ସର୍ବାଧିକ ଆଖି ସମସ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ମଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ୭୧ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ପିଲାଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଖରାପ ରହିଛି।

Advertisement

Trending