ଏଠି ଭୁତ ସହ ହୁଏ ବିବାହ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବାହାଘର ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ରହିଥାଏ। ଏହି ଭିନ୍ନତା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଚାଇନାରେ ଏପରି ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଚାଇନାରେ ଭୂତ ବିବାହ କୁହାଯାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିବାହ ପରି, ଏଥିରେ କେବଳ ଅବିବାହିତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ବିବାହ କରନ୍ତି, କେବଳ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ଉଭୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବିବାହ କରାଯାଇଥାଏ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାରେ ଭୂତ ବିବାହର ଇତିହାସ ୩୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ଏହି ବିବାହ ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକମାନେ ଦୁଇ ଅବିବାହିତ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିବାହ କରନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ବିବାହର ସୁଖ ପାଇ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାହା ପାଇପାରିବେ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଜୀବନ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ପର ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ବିବାହରେ, ଝିଅର ଅସ୍ଥି ପୁଅର କବରରେ ରଖାଯାଏ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଏକାଠି ରହିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଏହି ବିବାହ ସାଧାରଣ ବିବାହ ପରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧୁମଧାମରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। କନ୍ୟାର ପରିବାର କନ୍ୟା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ମାଗନ୍ତି ଏବଂ ଯୌତୁକ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଯୌତୁକ ଭାବେ ଅଳଙ୍କାର, ଚାକର ଏବଂ ଘର ଦିଆଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସବୁକିଛି କାଗଜରେ ଦିଅନ୍ତି, ବାସ୍ତବରେ ନୁହେଁ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚୀନ୍‌ର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଥିଲା ଏବଂ କେବଳ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରହୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ମାମଲା ଏପରି ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ମୃତ ଦେହ ଚୋରି ହୋଇଛି କିମ୍ବା ଜୀବନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି।

ବିସିସିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାରେ ୨୦୧୪ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୧୫.୯ ପୁଅ ପାଇଁ କେବଳ ୧୦୦ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି। ପୁଅମାନଙ୍କ ଆଶାରେ, ଗର୍ଭରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଭୂତ ବିବାହ ପାଇଁ ଝିଅ ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ କବରରୁ ଚୋରି କରନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ମୃତଦେହ କିମ୍ବା ଝିଅମାନଙ୍କର ହାଡକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ମଧ୍ୟ। ବଡ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଶାଙ୍ଗଜି ପ୍ରଦେଶରେ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ କୋଇଲା ଖଣି ଅଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ଅବିବାହିତ ଯୁବକ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଖଣିରେ ପୋତି ହୋଇ ସେମାନେ ମରନ୍ତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଖ ଦେବା ପାଇଁ ମୃତ ଶରୀରକୁ ବିବାହ କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *