କ୍ରିକେଟର ଜିମ୍ ପାର୍କଙ୍କ ପରଲୋକ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଉଇକେଟ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଜିମ ପାର୍କଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୯୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ପାର୍କ ଇଂଲଣ୍ଡର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଥିଲେ। ସେ ୧୯୫୪ରୁ ୧୯୬୮ ମଧ୍ୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ୪୬ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ। ପାର୍କ ସସେକ୍ସ ପାଇଁ କାଉଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ ଖେଳୁଥିଲେ। ସସେକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଜିମ ପାର୍କଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

୧୯୩୧ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପାର୍କ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସସେକ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ୭୩୯ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ ଏବଂ ସସେକ୍ସ କାଉଣ୍ଟି ପାଇଁ ୧୩୨ ତାଲିକା ଏ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ। ୧୯୫୪ରେ ସେ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ୪ ବର୍ଷ ପରେ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ଉଇକେଟ କିପିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରାଉଣ୍ଡରେ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ଏକ ଲେଗ ବ୍ରେକ ବୋଲର ଥିଲେ।

ସସେକ୍ସ ପାଇଁ ଉଇକେଟ କିପିଂ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ୧୮ ମାସ ପରେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ। ୧୯୬୦ରେ ପାର୍କ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ଶତକୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ପାର୍କ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ୟାରିୟରରେ ୩୬୬୭୩ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.