ଏହି ସବୁ ଦେଶରେ ଚାଲେନି ଗୋଟିଏ ବି ଟ୍ରେନ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆମ ଦେଶର ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ରେଳ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ପୁରାତନ ପରିବହନ ମାଧ୍ୟମ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଶହ ଶହ ଦେଶରେ ଭ୍ରମଣର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଲୋକପ୍ରିୟ ମାଧ୍ୟମ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ବି ଟ୍ରେନ ଚାଲେ ନାହିଁ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ବି ଲୋକମାନେ ଟ୍ରେନରେ ବସିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇନାହାଁନ୍ତି।

ଭୁଟାନ:ଆମର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଭୁଟାନ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଦେଶ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦେଶରେ କୌଣସି ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ନେପାଳର ଟୋରିବାରୀକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହାସିମାରା ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଭାରତ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ରେଳ ଲାଇନ ଭୁଟାନ ଦେଇ ଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।ଆଣ୍ଡୋରା:ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଆଣ୍ଡୋରା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକାଦଶ କ୍ଷୁଦ୍ର ଦେଶ। ଏହି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ବି ରେଳ ଲାଇନ୍ ନାହିଁ ଆଉ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ କୋଉଠୁ ହେବ। ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିକଟତମ ଷ୍ଟେସନ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବସ୍ ସେବା ଏଠାରୁ ଚାଲିଥାଏ।କିଛି ଦେଶ ଏପରି ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ବି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ବିକଳ୍ପ ଆଉ କିଛିନାହିଁ ।

ଲିବିୟା:ପୂର୍ବରୁ ଲିବିଆରେ ରେଳ ଲାଇନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ସେଗୁଡିକ ଉପାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୧୯୬୫ ପରଠାରୁ ଲିବିଆରେ କୌଣସି ରେଳ ନେଟୱାର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉ ନାହିଁ । ୨୦୦୧ ମସିହାରେ, ରାସ ଅଜଦିର ଏବଂ ସିରଟେକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରେଳ ଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାସ ଅଜଦିର ଏବଂ ତ୍ରିପୋଲିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରେଳ ଲାଇନ କାମ ମଧ୍ୟ ୨୦୦୮ ରୁ ୨୦୦୯ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

କୁଏତ:ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ରହିଥିବା କୁଏତରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ବି ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ନାହିଁ। କୁଏତରେ ଅନେକ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି, ଯାହା କୁଏତ ସହର ଏବଂ ଓମାନ ମଧ୍ୟରେ ହେବ। ଏହା ୧୨୦୦ ମାଇଲ ଲମ୍ବା ଗଲ୍ଫ ରେଲୱେ ନେଟୱାର୍କ ହେବ।

ସାଇପ୍ରସ୍:ସାଇପ୍ରସରେ ମଧ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ଏଠାରେ ୧୯୦୫ ରୁ ୧୯୫୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ଥିଲା, ଆର୍ଥିକ ବଜେଟ୍ କାରଣରୁ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୧୯୪୭ ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ସାଇପ୍ରସ୍ ମାଇନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ରେଳ ଲାଇନ ବିସ୍ତାର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ପୂର୍ବ ତିମୋର:ପୂର୍ବ ତିମୋରରେ ମଧ୍ୟ ରେଳ ଚଳାଚଳ ନାହିଁ । ଏହି ଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ସଡକ ପଥରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାଆସିବା କରନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଏବେ ଏଠାରେ, ୩୧୦ ମାଇଲ ଲମ୍ବ ବିସ୍ତୃତ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ ସିଙ୍ଗଲ୍ ଟ୍ରାକ୍ ନେଟୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଲସ୍ ପାଲୋସକୁ ବବୋନାରୋ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ। ସେହିପରି ମରିସସ୍, ଓମାନ, କାତାର, ରୁୱାଣ୍ଡା, ସାନ ମାରିନୋ, ମାଲ୍ଟା, ମାକାଉ, ମାର୍ଶଲ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ | ସୋମାଲିଆ, ସୋଲେମାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଟୋଙ୍ଗା, ସୁରିନାମ, ତ୍ରିନିଦାଦ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ, ଟୁଭାଲୁ, ଭାନୁଆଟୁ ଏବଂ ୟେମେନରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *