Connect with us

କରୋନା

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କେତେ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରୁଛି କହିପାରିବେନି ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

କେତେ ଲୋକ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭିତରୁ କେତେ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି, କେତେ ଗୁରୁତର ହେଉଛନ୍ତି, କେତେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ଏ ସବୁକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ଏକ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଆନାଲିସିସ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ।

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ମହାମାରୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟରେ ଜାରି ରହିଛି କୋଭିଡ୍ ଟୀକାକରଣ ।  ତେବେ ଏହା କେତେ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରୁଛି ଆଉ କରୁନି ସେ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏନେଇ ବିସ୍ତ୍ରୁତ ତଥ୍ୟ ହସ୍ତଗତ  ହେଲେ ହିଁ ଟିକା ଫଳପ୍ରଦ ନେଇ କୌଣସି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିହେବ । ଆଜି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଏହା କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବେଳେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡିଟେଲ ଆନାଲିସିସ୍ ନସରିବା ଯାଏଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କେତେ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରୁଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କେତେ ଲୋକ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭିତରୁ କେତେ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି, କେତେ ଗୁରୁତର ହେଉଛନ୍ତି, କେତେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏ ସବୁକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ଏକ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଆନାଲିସିସ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଆମକୁ 71ରୁ 91 ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛି । ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ତିଆରି ହେଉଛି । ପାଟି ଓ ନାକ ଦେଇ କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଯାଇପାରିବ । ତେଣୁ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଭାଇରସ ସହ କେତେ ଲଢ଼ି ପାରୁଛି ତା ଉପରେ ଲକ୍ଷଣ ନିର୍ଭର କରେ ।

ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା 13ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ସର୍ଭିଲାନ୍ସ କରାଯିବ । ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସଂଗରୋଧରେ ରଖାଯିବ । ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ଓ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ କରାଯିବ । ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଚିହ୍ନଟ ହେବେ ସେ ଯାଗାକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ କରାଯିବ । ତେବେ ଏ ସବୁ ସତ୍ୱେ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ଜନତାଙ୍କ ସହାୟତା ଦରକାର । ଖୋଲା ହେଲା ବୋଲି ଢିଲା ହୋଇଗଲେ ଚଳିବ ନାହିଁ । କୋଭିଡ ନିୟମ ସବୁ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ନଚେତ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଫଳ ମିଳିନପାରେ ।

17ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଲଦି ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେଥିପାଇଁ ଶୀଘ୍ର କମିଲା । ଆଜି ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର 5.7 ଅଛି । ତେଣୁ ଏଭଳି ଭାବେ ଯଦି ଖସିବ । ତେବେ ଏହମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥିତିରେ ବହୁତ ସୁଧାର ଆସିଯାଇଥିବ । ଏବେ ବି ଆଇସିୟୁରେ 54 ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଓ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ 56 ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇସିୟୁରେ ନୂଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଡମିଶନ ସଂଖ୍ୟା କମ ରହିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଇକମୋ ମେସିନ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏମ୍ସକୁ ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଗୋଟିଏ ଇକମୋ ମେସିନ ଆସିବ ।

ଜୁନ 21 ତାରିଖରୁ ବ୍ୟାପକ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ମାନବ ସମ୍ବଳ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ମିଡିଆକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ।

Advertisement
Advertisement

Trending