Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ଏହି ୧୦ଟି ଦେଶ, ଏକାକୀ ଯାତ୍ରାରେ ନଥାଏ ଭୟ

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି । ଦୁନିଆରେ ବହୁତ କମ୍ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁ ଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା କିମ୍ବା ଯୌନ ହିଂସା ମାମଲା ନାହିଁ | ଆଜିକା ଦିନରେ ମହିଳାମାନେ ଏକାକୀ ଘରୁ ବାହାରିବା ନିରାପଦ ନୁହେଁ । ଦୁନିଆରେ ଏପରି କିଛି ଦେଶ ଅଛି । ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ବିନା ଭୟ କିମ୍ବା ଦ୍ୱିଧାରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରି ପାରିବେ। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମିତି କିଛି ଦେଶ ବିଷୟରେ…
ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ
ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ | ଏଠାରେ ଥିବା ଲାମେଞ୍ଜୋକି ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ, ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ବିଶାଳ ହ୍ରଦ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳୀ । ‘ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍’ ଏହାର ଭ୍ରମଣ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ରିପୋର୍ଟରେ ମହିଳା ସୁରକ୍ଷା ଆଧାରରେ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ୟୁରୋପର ସବୁ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇଛି ।
କାନାଡ଼ା
କାନାଡାର ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ଜଙ୍ଗଲ, ବରଫର ଚାଦରରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ପର୍ବତ, ସୁନ୍ଦର ସହର ଏବଂ ବଡ଼ ହ୍ରଦ କାନାଡିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିଶେଷ ପରିଚୟ | ଏଠାରେ ଥିବା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲଗୁଡିକ ପ୍ରକୃତରେ ଥରେ ଦେଖିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ସହରଗୁଡ଼ିକର ବହୁ ସଂସ୍କୃତିର ଧାରା ଏହାକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ | ଆମେରିକୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ କାନାଡାକୁ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏକାକୀ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦେଶ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ |
ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ
ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ, ଖେଳ ଏବଂ ପ୍ରକୃତିକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ବିଶେଷ ଦେଶ | ଏହି ଛୋଟ ଦେଶ ଦୁଇଟି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଗଠିତ, ଏଠାରେ ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନମାନ ରହିଛି | ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପେସ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମହିଳା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ଅଟେ | କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।
ଉରୁଗବେ

  • ବ୍ରାଜିଲର ଠିକ୍ ପାଖରେ ଉରୁଗବେ ନାମକ ଏକ ଛୋଟ ଦେଶ ଅଛି | ଏହାର ସୁନ୍ଦର ବେଳାଭୂମି, ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶ ସହିତ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଥାଏ | ଆମେରିକାର ଉରୁଗବେ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି କମ୍ ହିଂସା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ବିନା ଭୟରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ |
    ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ
    ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପୃଥିବୀର ସ୍ୱର୍ଗ କୁହାଯାଏ | ୟୁରୋପର ହୃଦୟ କୁହାଯାଉଥିବା ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ | ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତା, ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ଏବଂ ମହାନଗର ଦୃଶ୍ୟ ଏହି ଦେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧିକ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଥାଏ | ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଶାନ୍ତି ସୂଚକାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ଶାନ୍ତ ଦେଶ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ବିନା ଭୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ।
    ବେଲଜିୟମ୍
    ଏହି ଦେଶରେ ଅନେକ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ, ଚମତ୍କାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ଅଛି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଭ୍ରମଣ କେନ୍ଦ୍ର ତାଲିକାରେ ବେଲଜିୟମ ମହିଳାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏଠାରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ନିଜ ବୟସର ଅନେକ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଇଯାଇଥାନ୍ତି |
    ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ
    ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଦେଶ | ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ | ବରଫ ଦ୍ୱାରା ଆବୃତ ପର୍ବତ, ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ହ୍ରଦର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଜଳ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆକୁ ଆହୁରି ସୁନ୍ଦର କରିଥାଏ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଭ୍ରମଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏକକ ମହିଳା ଯାତ୍ରା ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆକୁ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରଖିଛି |
    ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ
    ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହାର ନାମ ପରି ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବରଫରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ | ସେଠାରେ ବରଫ ଉପରେ ଚାଲିବା ସମୟରେ ଆପଣ ଲୁକ୍କାୟିତ ଗୁମ୍ଫା ପାଇପାରିବେ | ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଶାନ୍ତି ସୂଚକାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି ସେହି ଦେଶ ଯେଉଁ ଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପରାଧ ହାର ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ମହିଳା ଦୁଃସାହସିକ ଯାତ୍ରା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପରିଚିତ |
    ଜାପାନ
    ଜାପାନ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଏବଂ ସୁପର ଆଡଭାନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକାଠି ବସବାସ କରନ୍ତି କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି | ଟୋକିଓ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଯଥାର୍ଥ ସଂଗଠିତ ମହାନଗର ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଓସାକା ପରି ଏକ ଆଧୁନିକ ସହରରେ ବହୁତ କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ମିଳିଥାଏ | ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଶାନ୍ତି ସୂଚକାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଜାପାନକୁ ବିଶ୍ୱର ଷଷ୍ଠ ଶାନ୍ତ ଦେଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।
    ଚିଲି
    ଯେଉଁମାନେ ବୁଲିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିଲି ଏକ ବିଶେଷ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ | ଆଟାକମ୍, ପେଟା ଗୋନିଆ ଏବଂ ସାଣ୍ଟିଆଗୋ ପରି ସ୍ଥାନ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ | ପ୍ରାଚୀନ ସହର, ସୁନ୍ଦର ବେଳାଭୂମି ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଚିଲିର ହଲମାର୍କ ପାଲଟିଛି | ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଶାନ୍ତି ସୂଚକାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିଲି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଅପରାଧ ତାଲିକାରେ ୨୪ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏକାକୀ ମହିଳା ଭ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦେଶ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ |

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending