Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ରାତିରେ ଶୋଇଲା ପୂର୍ବରୁ ହୁଅନ୍ତୁ ଉଲଗ୍ନ, ଏମିତି କଲେ ମିଳିବ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା

ତୁମର ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଚାବି । ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ତୁମର ସର୍କାଡିୟନ୍ ରିମ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ, ଗୀତ ଯାହା ଶୋଇବା ପାଇଁ ତୁମର ଶରୀରର “ଘଣ୍ଟା” ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ଶୋଇବା ହୁଏତ ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ପ୍ରଥମ ଜିନିଷ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲାଭ ଅଛି । ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା ଅନୁଚିତ୍ । ଯେହେତୁ ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ନିଜକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହଜ । ତେଣୁ ଏହା ହୁଏତ ଛଡ଼ାଯିବା ଏବଂ ତୁମର ସ୍ନୁଜ୍ କରିବାର ସମୟ ହୋଇପାରେ । ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ, ତାହା ହେଉଛି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି । ଆପଣ ହୁଏତ ଏଥିରୁ କିଛି ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ସବୁ ଫାଇଦା ରହିଛି….

୧. ଶୀଘ୍ର ଶୋଇଯାଅ

ତୁମେ କିପରି ଶୋଇପଡିବ, ତୁମର ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଚାବି । ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ତୁମର ସର୍କାଡିୟନ୍ ରିମ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ, ଗୀତ ଯାହା ଶୋଇବା ପାଇଁ ତୁମର ଶରୀରର “ଘଣ୍ଟା” ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।


୨. ଭଲ ନିଦ୍ରା ଗୁଣ

କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ଶୋଇବା ଗୁଣକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ ଶୋଇବା ଘର ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ତାପମାତ୍ରା ୬୦ ରୁ ୬୭ ଡିଗ୍ରୀ(ଏଫ୍‌) (୧୫ ରୁ ୧୯ ଡିକ୍ରୀ) (ସି) ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍‌ରୁ ଏକ ୨୦୧୨ ଅଧ୍ୟୟନ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଉତ୍ସରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆପଣ ଶୋଇଥିବା କୋଠରୀର ତାପମାତ୍ରା ଗୁଣାତ୍ମକ ନିଦ ହାସଲ କରିବାରେ ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଅଟେ । ଯଦି ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ, ତେବେ ତୁମର ଦ୍ରୁତ ଆଖିର ଗତିବିଧିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି, ଯାହା ଶୋଇବାର ସ୍ୱପ୍ନର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସତେଜ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା କଭର ତଳେ ଥଣ୍ଡା ରହିବାର ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ।

ତୁମେ ଜାଣିଛ କିି ?

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀର୍ଘ ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ଟାଇପ୍‌-୨ ମଧୁମେହ, ହୃଦୟ ଏବଂ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର ରୋଗ, ମୋଟାପଣ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ସହିତ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ଜଡିତ ।

୩. ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ

ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ନିଦ୍ରା ଗୁଣ ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଖରାପ ନିଦ ଚର୍ମର କ୍ଷୁଦ୍ର କ୍ଷତରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାର କ୍ଷମତାକୁ ସୀମିତ କରିଛି କି?

ସେମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ତିନୋଟି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି – ଗୋଟିଏ ଯାହାକି “ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ” ନିଦ ପାଇଲା, ଗୋଟିଏ ନିଦରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲା, ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ନିଦ୍ରାରୁ ବଞ୍ଚିତ କିନ୍ତୁ ଅତିରିକ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା । ସେମାନେ ଯାହା ପାଇଲେ ତାହା ହେଲା ଯେ ଭଲ ଶୋଇଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା । ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର କ୍ଷତଗୁଡିକ କେତେ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହେଲା ସେଥିରେ ଏହା କୌଣସି ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନଥିଲା । ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ତାହା ଘଟିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଆହୁରି ଭଲ ।

୪. ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ

ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ଏକ ଭଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା କୌଣସି ରହସ୍ୟ ନୁହେଁ ଯେ ଖରାପ ଚାପ ଆପଣଙ୍କ ଚାପ ସ୍ତର ଉପରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଖରାପ ଶୋଇବା ଅବସାଦ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଏପରିକି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ଉଭୟ ଅନିଦ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଏହା ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ, ଆପଣଙ୍କ ନିଦ୍ରାର ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶୋଇବା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୫. ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ରୋକନ୍ତୁ

ଯଦି ତୁମେ ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଗୋଟିଏ ଅଧ୍ୟୟନ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ୨୧,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କଲା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ଏବଂ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲିଙ୍କ ପାଇଲା । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ରାତିରେ ୫ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଶୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଓଜନ ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥିଲା । ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଉପାୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଛେଦନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ କି? ରାତିରେ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାଲୋରୀ ଜଳିବା କ୍ଷମତା ବଢ଼ିବାରେ । ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଏକ ଛୋଟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଶୀତଳ ତାପମାତ୍ରାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା, ପ୍ରାୟ ୬୬ ଡିଗ୍ରୀ(ଏଫ୍‌) (୧୯ ଡିଗ୍ରୀ ସି) ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ବ୍ରାଉନ୍ ଫ୍ୟାଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ।

୬. ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ଟାଇପ୍ ୨ ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍

ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ହୃଦରୋଗ ପାଇଁ ବିପଦରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି । ୨୦୧୦ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଛଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧,୪୫୫ ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ଦେଖି ନିମ୍ନ ନିଦ୍ରାର ଅବଧି ଏବଂ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମିଳନ ପାଇଲା, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ହୃଦରୋଗ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ବିପଦ ବଢ଼ାଇପାରେ ।

ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା, ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବା ଏବଂ ଶୋଇବାର କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇପାରିବ । ଯାହା ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଆସିବା ପରେ ସମସ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ ।

୭. ଯୋନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ

ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଯୋନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଖମୀର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ । ଟାଇଟ୍ ଫିଟ୍ କିମ୍ବା ଢ଼ିଲଶଳିଆ ଅନ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଯୌନ ଖମୀର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇପାରେ । କାରଣ ଖମୀର ଗରମ, ଆର୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନରେ ବଢ଼ିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ । ଦିନରେ ଆପଣ କ’ଣ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ଯୋନୀକୁ ବାହାର କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ଉପାୟ ।

୮. ପୁରୁଷ ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ

ମହିଳାମାନେ କେବଳ ନୁହଁନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ । ୬୫୬ ପୁରୁଷଙ୍କ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଟାଇଟ୍ ଫିଟ୍ ଅନ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବକ୍ସର ପିନ୍ଧିଥିବାର ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଏକାଗ୍ରତା ଏବଂ ମୋଟ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ଟାଇଟ୍ ଅନ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବରୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ତାପମାତ୍ରାରେ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ ।

୯. ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ବଢ଼ାନ୍ତୁ

ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଉଲଗ୍ନ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବା ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ଶରୀରର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହା ଆତ୍ମ-ପ୍ରେମକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ବିଜୟ ଅଟେ ।

୧୦. ତୁମର ସମ୍ପର୍କକୁ ଉନ୍ନତ କର

ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ହୋଇପାରେ । ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ହୋଇପାରେ । ବାସ୍ତବରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ମରୁ ଚର୍ମ ସମ୍ପର୍କ ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍ ରିଲିଜକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ, ଯାହା ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଲଗ୍ନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଆହୁରି ବଢିଆ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀକୁ ଛୁଇଁବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ନୁହେଁ ଏବଂ ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବା ଉଭୟ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାର ଉପାୟ ।

ଯଦିଓ ତୁମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଲଗ୍ନ ଶୋଇବାରେ ଆରାମଦାୟକ ନୁହଁ, ରାତିରେ ପିନ୍ଧୁଥିବା ବସ୍ତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା କିମ୍ବା କେବଳ ତୁମର ବ୍ରା କିମ୍ବା ଅନ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ଖୋଲିବା ଏହି ସୁବିଧା ଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ଉପାୟ । ଯେତେବେଳେ ଶୋଇବାକୁ ଆଅନ୍ତି, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଯଥେଷ୍ଟ ଭଲ ନିଦ ପାଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଆପଣ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ।

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending