ଆସାମରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର, 15ଲକ୍ଷ ପ୍ରଭାବିତ, 33ରୁ ଅଧିକ ମୃତ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ଆସାମରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି । ବିଶେଷ କରି ଆସାମରେ ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ସଂଗୀନ ରହିଛି । ଏଠାରେ 15 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ଆସାମର କାଜିରଙ୍ଗା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅନେକ ରାସ୍ତା ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଧୋଇଯାଇଛି, ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଘଟିବା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଧନଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ବନ୍ୟା ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସାମରେ 33 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ଗୁଆହାଟୀ, ଜୋରହାଟର ନିମାଟିହାଟ, ସୋନିଟପୁରର ତେଜପୁର, ଗୋଲପାରା ଗୋଲପାରା ସହର ଏବଂ ଧୁବ୍ରି ଜିଲ୍ଲାର ଧୁବ୍ରି ସହରରେ ବିପଦ ସ୍ତରଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ।ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟର 33 ଟି ଜିଲ୍ଲାର 23 ଟିରେ ପ୍ରାୟ 14.94 ଲକ୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବୁଧବାର ଏହି ସଂଖ୍ୟା 21 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ 14.95 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।

https://twitter.com/firstpost/status/1278395275346735104

ମଜୁଲି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ କରବି ଆଙ୍ଗ୍ଲୋଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାରୁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଧମାଜୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର, ବିଶ୍ୱନାଥ, ଚିରଙ୍ଗ, ଡାରଙ୍ଗ, ନାଲବାରୀ, ବାରପେଟା, ବଙ୍ଗାଇଗାଓଁ, ଧୁବ୍ରି, ଦକ୍ଷିଣ ସଲମାରା, ଗୋଲପାରା, କାମ୍ରୁପ, ମୋରିଗାଓଁ, ହୋଜାଇ, ନାଗାଓଁ, ଗୋଲାହାଟ, ଜୋରହାଟ , ଡିବ୍ରୁଗଡ ଏବଂ ଟିନ୍ସୁକିଆ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି ।

ପ୍ରାୟ 5.95 ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ବେଳେ ବାରପେଟା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି, ତା’ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ସଲମାରାରେ 1.95 ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଗୋଲପାରା 94,000 ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ASDMA (ଆସାମ ଷ୍ଟେଟ ଡିଜାଷ୍ଟର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି)କହିଛି।

ତିନିଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ 4,221 ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ, 2,197 ଟି ଗାଁ ଜଳ ଅଧୀନରେ ଅଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ 87,018.17 ହେକ୍ଟର ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ବୋଲି ASDMA କହିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ 15 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ 254 ରିଲିଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ବିତରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳାଉଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ 15,289 ଲୋକ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଉପନଦୀ ଧାନସିରୀର ଗୋଲାଘାଟର ନୁମାଲିଗଡରେ, ସୋନିଟପୁରର ଏନଟି ରୋଡ୍ କ୍ରସିଂରେ ଜିଆ ଭରଲି ଏବଂ ନାଗାଓଁର କାମ୍ପୁରରେ କୋପିଲିର ଜଳ ସ୍ତର ବିପଦ ସଙ୍କେତଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ଡିବ୍ରୁଗଡ, ବକସା, ନାଗାଓଁ, ବାରପେଟା, ଡାରାଙ୍ଗ, ନାଲବାରୀ, ଗୋଲପାରା, ବଙ୍ଗାଇଗାଓଁ, ଧୁବ୍ରି, ମୋରିଗାଓଁ, ମଜୁଲି, ସିଭାସାଗର ଏବଂ କୋକରାଜ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଧ, ରାସ୍ତା, ବ୍ରିଜ୍, କଲଭର୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। କାଚର୍ ବ୍ୟତୀତ ବକସା ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି ବୋଲି ASDMA କହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.