Connect with us

କ୍ରିକେଟ୍

ଅଲିମ୍ପିକରେ କାହିଁକି କ୍ରିକେଟ ଖେଳା ଯାଏନି ଜାଣନ୍ତି କି? ଏମିତି ରହିଛି କିଛି କାରଣ

ଆଗାମୀ ଦିନରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିବ କି?

Published

on

sports

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ଖେଳାଳିମାନେ ନିଜ ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରାଣପ୍ରଣେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ନେଇ କ୍ରୀଡ଼ାପ୍ରେମୀଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି କ୍ରିକେଟ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କାହିଁକି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇନାହିଁ? କରାଟେ ଭଳି କିଛି ନୂତନ ଖେଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସାମିଲ ନହେବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ଯୋର ଧରିଛି।
ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୨୦୦୮ ବେଜିଂ ଗେମ୍ସରେ ବେସବଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏହା ପୁଣି ଥରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପୁରୁଣା କ୍ରୀଡା ସହିତ ନୂତନ କ୍ରୀଡା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ନିକଟରେ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରେକ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ୨୦୨୪ ପ୍ୟାରିସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ।
ଚିରଲିଡିଂ, ବେସବଲ୍ ଏବଂ ସ୍କେଟ୍ ବୋର୍ଡିଂ କିମ୍ବା ସର୍ଫିଂ ଭଳି କ୍ରୀଡା ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଖେଳାଯାଏ ନାହିଁ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆମେରିକୀୟ କ୍ରୀଡା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି ହାତଗଣିତ ଦେଶରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା କ୍ରୀଡା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରୁଛି, ତେବେ କ୍ରିକେଟ୍ ଏଥିରେ କାହିଁକି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତି?
ତେବେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ନ ରହିବା ଭଲ କାରଣ କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମତ ରଖିଛନ୍ତି। କାରଣ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମୟରେ ଏପରି ଏକ ସୁଯୋଗ ଆସେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାପ୍ରେମୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ଠାରୁ ଅନ୍ୟ କ୍ରୀଡାକୁ ଚାଲିଯାଏ। ଏକ ପ୍ରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ ଅଟେ।ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପଦକ ପାଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ଏହା କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତା।
ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜି ଜଣାଉଛୁ କ୍ରିକେଟ୍ କେବେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା କି?
ଯଦି ହଁ, କେବେ ଏବଂ ଯଦି ନୁହେଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କାହିଁକି ହୋଇ ନାହିଁ? ଏହା ସହିତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିବୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କେତେ ଗମ୍ଭୀର ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି।
ପ୍ରଥମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କ୍ରୀଡ଼ାରେ କ୍ରିକେଟ୍:-
୧୮୯୬ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବାକୁ କୌଣସି ଦଳ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହାର ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ, ୧୯୦୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ସେହିଥର ଏହି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇତିହାସରେ କେବଳ ଥରେ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି, ତାହା ପୁଣି ଏହି ସମାନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ। ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ରଖିନାହିଁ।
ପ୍ୟାରିସରେ ଆୟୋଜିତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ୧୯ ଟି କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା, କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା। ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଚାରିଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ – ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ବେଲଜିୟମ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ। ଫ୍ରାନ୍ସ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଛି। ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବେଲଜିୟମ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହଠାତ୍ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଦଳ ବାକି ରହିଲା – ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ। ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଫାଇନାଲ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ନିୟମ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା। ସେହି କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ ନୁହେଁ, ବରଂ ୧୨ ଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏହା ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାବରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ନିଜର ଜାତୀୟ ଦଳ ପଠାଇ ନଥିଲା, ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ଲବ ସ୍ତରୀୟ ଦଳ ପଠାଯାଇଥିଲା। ପ୍ୟାରିସରେ ରହୁଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇ ଦିନିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବ୍ରିଟେନ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ଏହି ମ୍ୟାଚର ବିଜେତା ଦଳ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇ ନଥିଲା, ବରଂ ବ୍ରିଟିଶ ଦଳକୁ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦଳକୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟ ଦଳକୁ ସ୍ମୃତି ଭାବରେ ଆଇଫେଲ ଟାୱାରର ଚିତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି।
ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାବେଳେ ଉଭୟ ଦଳ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ବିଶ୍ୱ ମେଳାରେ ସେମାନେ ଏକ ମ୍ୟାଚରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସର ଆୟୋଜନ ସମୟରେ ପ୍ୟାରିସରେ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମେଳା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସର ସରକାରୀ ପରିସଂଖ୍ୟାନରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଉଭୟ ଦଳକୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଓ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।
ପ୍ୟାରିସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ସେଣ୍ଟ ଲୁଇସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। କିନ୍ତୁ ପୁନର୍ବାର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶଗୁଡିକ ସଂଖ୍ୟା ଅଭାବ କାରଣରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଯୋଜନାକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇନାହିଁ।

କିନ୍ତୁ ଏହା କାହିଁକି ଘଟିଲା ସେ ବିଷୟରେ କ୍ରୀଡ଼ା ସାମ୍ବାଦିକ ଶରଦ କାଦରକର କୁହନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଆଧୁନିକ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ନଥିଲେ। କେବଳ ସେତେବେଳେ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଅଭ୍ୟାସ ଚାଲିଥିଲା। ଏତେ ଦିନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଅଧିକ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କଲେ ଏହା ଆହୁରି ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ। ସେଥିପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲା।

ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏକ ନୂତନ ଖେଳ କିପରି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ?
କ୍ରିକେଟ୍ ଅନୁସରଣକରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଳ୍ପ ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ। ଅଧିକାଂଶ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦ୍ଵୀପୟଦେଶ, ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଦେଶରେ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ଧର୍ମ ପରି, କିନ୍ତୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କେବଳ ୧୦-୧୧ ଦେଶରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାର ମାନ୍ୟତା ରହିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଯାଏ।
ଆଗାମୀ ଦିନରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିବ କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଏହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଏକ ନୂତନ ଖେଳ କିପରି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ? ନିକଟ ଅତୀତରେ ବେସବଲ୍, ସ୍କେଟ୍ ବୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ସର୍ଫିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କୌଣସି ଖେଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟୋଜକ ଦେଶର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଆୟୋଜକ କମିଟିକୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କୌଣସି ନୂତନ ଖେଳ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର ଦାୟିତ୍ଵ ଦିଆଯାଇଛି।
ଅଲିମ୍ପିକ୍ ୨୦୨୦ ଏଜେଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଯଥାସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା, ବିଶେଷ କରି ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଖରେ। ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଆୟୋଜକ କମିଟି ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ନୂତନ ଖେଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ୨୦୧୬ ମସିହାରେ IOC ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା।
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କମିଟିର ତତ୍କାଳୀନ ସଭାପତି ଥୋମାସ୍ ବାଚ୍ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଏହି ଖେଳକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ପାଖରେ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି, ତେଣୁ ସେମାନେ ନିଜେ ଆମ ପାଖକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ଆମେ ଆଶା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଆମକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଜାପାନରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ତଥା ଉଦୀୟମାନ କ୍ରୀଡାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଛୁ ଯାହା ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ ବଢାଇବ। ତେବେ, ଆୟୋଜକ ଦେଶର ଆୟୋଜକ କମିଟି କେଉଁ କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।
ଏଥି ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ସେହି କ୍ରୀଡ଼ାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜକ ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁବିଧା ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସହିତ, ଆୟୋଜକ ଦେଶରେ ସେହି ଖେଳ ବିଷୟରେ ଏକ ସଂସ୍କୃତି ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହାସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯେକୌଣସି ଖେଳ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ ତାହା ନେଇ କୌଣସି ବାଧ୍ୟ ବଧକତା ନାହିଁ।
କ୍ରିକେଟ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଯୋଗ ପାଇବ କି?

ଆଗାମୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ୨୦୨୪ ରେ ପ୍ୟାରିସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସରେ ୨୦୨୮ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଆମେରିକା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ, ଉଭୟ ଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ନାପରାନ୍ତି। ଏଠାରେ କ୍ରିକେଟ ସାମିଲ ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ସହିତ ସମାନ।
ଅନ୍ୟ ଉପାୟ କ’ଣ ହୋଇପାରେ?
ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିବା ଦେଶର ବୋର୍ଡର ସମର୍ଥନ ପାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତାହାକୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ଆୟୋଜନ କରୁଥିବା ଦେଶଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଇବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ସହ ଜଡିତ ସୁବିଧା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବେ। ଏହି ରାଶି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡକୁ ସେମାନଙ୍କ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ମାଗିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ ଏବଂ ଏହା ଏକ ସହଜ ଉପାୟ ନୁହେଁ।
ଆଇସିସିର ପ୍ରୟାସ:-
୨୦୨୮ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆଇସିସି ଏକ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ, ଆଇସିସି ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲା ଯେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଲେ ସେମାନେ ନିଜ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ କେତେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇପାରିବେ। ଏନେଇ ଆଇସିସି ସଦସ୍ୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡକୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଏକ ତାଲିକା ପଠାଇଥିଲା। ଯଦିଓ ଆଇସିସି ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ସଫଳତା ମିଳିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ଆଇସିସି ପୁଣି ଥରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଲେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କ୍ରିକେଟର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱାସ କରେ। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହା କ୍ରିକେଟ୍ ଦେଖୁଥିବା ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଆଇସିସି ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ଯଦି କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଥିବାରୁ ଏହି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସେମାନେ ଯୋଡିହେବାର ଏକ ଅପୂର୍ବ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ।’ ଆଇସିସି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ଥିବା ବେଳେ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୯୨ ପ୍ରଶଂସକ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶ (ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା)ରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ରିକେଟର ଲୋକପ୍ରିୟତାରୁ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହେବ।


ବିସିସିଆଇ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହେଁ କି?
କ୍ରୀଡ଼ା ସାମ୍ବାଦିକ ଶରଦ କାଦ୍ରେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପରି ନୁହେଁ। “କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ଭୂମିକା ପଦକ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଅଟେ। ଯଦି କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡର ଶକ୍ତି କମ୍ ହେବ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଅଲିମ୍ପିକ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରସାରଣ କରିବାର ଅଧିକାର ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ ନାହିଁ। ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ହ୍ରାସ କରିବ। ”


କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସର ଆୟୋଜନ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସିରିଜର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିସିସିଆଇ କେବଳ ଏହାର ବି କିମ୍ବା ସି କିମ୍ବା ଡି ଦଳକୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ପଠାଇବ। କାଦ୍ରେକରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରିକେଟ୍ ର ନିଜସ୍ୱ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ, ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରଯୋଜକ ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାର ରହିଛି। ଆୟୋଜକଙ୍କ ଆୟ ଅଛି, ବିସିସିଆଇ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଏସବୁ ଛାଡିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ହୋଇନପାରେ । କେବଳ ବିସିସିଆଇ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ବୃହତ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ – ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ – ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି।


ବିସିସିଆଇ ପରି ଏହି କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଅବସ୍ଥା ବଦଳିପାରେ।
ଶରଦ କାଦ୍ରେକର କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଚାଲିଛି। ଯଦି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଆଇସିସି ଏହାର ପ୍ରୟାସରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବିସିସିଆଇକୁ ଅନ୍ୟ କିଛି ଉପାୟ ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସକୁ ନେଇ ବିସିସିଆଇ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିସିସିଆଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରୋଧ କରିନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିନାହିଁ।

ଯଦିଓ ବିସିସିଆଇ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଭାରତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଆସୋସିଏସନକୁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା। ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଆଥଲେଟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ବୋର୍ଡ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।”

ପ୍ରମୁଖ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଡିତ ଅଛି କି?
କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ, ଏସୀୟ ଗେମ୍ସ ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥାଏ । ଯେକୌଣସି ଖେଳର ବିଶ୍ୱକପ୍ ଠାରୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ ଭିନ୍ନ। ତେବେ ଗୋଟିଏ ଥର କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ୧୯୯୮ ମସିହାରେ କୁଆଲାଲମ୍ପୁରରେ ଆୟୋଜିତ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅଜୟ ଜାଡେଜା, ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ଏବଂ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନରେ ସିରିଜ୍ ଖେଳୁଥିଲେ। ତେବେ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ନଥିଲା। ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳିମାନେ କୁଆଲାଲମ୍ପୁରରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଦଳକୁ ସିରିଜରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ୍ ର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇଥିଲା।

ଏହା ପରେ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ କେବେ ଖେଳାଯାଇ ନଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଇଂଲଣ୍ଡର ବର୍ମିଂହାମଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୦୨୨ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ବିସିସିଆଇ ଏହାର ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ୨୦୧୦ ଏବଂ ୨୦୧୪ ଏସିଆନ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ଦୁଇଟି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ। ୨୦୧୦ ଏସିଆନ୍ ଗେମ୍ସରେ ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪ ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛି।

ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ର କେଉଁ ଫର୍ମାଟ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବ?

ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିକେଟ୍ ର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ୍ ଅଛି – ଟେଷ୍ଟ, ODI ଏବଂ T -20 କ୍ରିକେଟ୍। ଏହି ଫର୍ମାଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ? ତାହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଶରଦ କାଦ୍ରେକର କୁହନ୍ତି, “ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ କରିବା ଅସମ୍ଭବ। ଏଭଳି ବଡ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟରେ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ଏହାକୁ ଆୟୋଜନ କରିବାର ସମୟ ସହିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଆୟୋଜନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ।” ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ T -20 ଫର୍ମାଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିବ। ଆଇସିସି ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଫର୍ମାଟ୍ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଯାହାକୁ ୧୦୦ (ହଣ୍ଡ୍ରେଡ) କୁହାଯାଉଛି।

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଏହି ହଣ୍ଡ୍ରେଡ ସଂକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଥମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଛି। ହଣ୍ଡ୍ରେଡର ଅର୍ଥ ୧୦୦ ବଲ ବିପକ୍ଷରେ ମୁକାବିଲା ହେବା। ଏଥିରେ T-20 ଅପେକ୍ଷା ୨୦ ବଲ୍ କମ୍ ଅଟେ। ଯୁବକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଇଂରାଜୀ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ କହିଛି। ଏହି ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଆଠଟି ସହରରୁ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ନିୟମ ମଧ୍ୟ କ୍ରିକେଟ୍ ନିୟମଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନ।
ଅନେକେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ସହିତ ମହିଳାମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ତରକୁ ଆସିପାରିବେ। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସମୟରେ ମହିଳା ଖେଳାଳିଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରୁଷ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ସମାନ ପ୍ରାଥମିକତା ପାଇଥାଏ। ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରି ସମାନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫର୍ମାଟକୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କେତେକ ବରିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର ମଧ୍ୟ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ୍ ଥିବା ବେଳେ ଚତୁର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ?
ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଇଆନ୍ ଚାପେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖେଳ T -20 ରୁ 20 ଟି ବଲ୍ ହ୍ରାସ କରି ଏହି ଲୋକମାନେ କ’ଣ ହାସଲ କରିବେ ମୁଁ ବୁଝି ପାରୁନାହିଁ।


କ୍ରିକେଟରମାନେ କ’ଣ ଭାବନ୍ତି?
ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବର୍ତ୍ତମାନର କ୍ରିକେଟରମାନେ ଅଧିକ କିଛି କୁହନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଶ୍ରିତ ମତ ରହିଛି। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ବିସିସିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଷ୍ଟମ୍ପଡ’ ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଲିମ୍ପିକ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ଦ୍ଵାରା କ୍ରିକେଟର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢାଇବ। T20 ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଫର୍ମାଟ୍। ଏପରିକି ଯେଉଁମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ବୁଝନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସଲମାନ ବଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କାହିଁକି ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି?
ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “କ୍ରିକେଟ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରହିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥିରେ କାହିଁକି ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି? କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ଵ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ? କିଛି ଲୋକ କହୁଛନ୍ତି ୧୦ ଓଭରରେ ମ୍ୟାଚ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ , କେହି କେହି ଶହେ ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କାହିଁକି? ଅନ୍ୟ ଖେଳ ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରୟାସ ହେବା ଉଚିତ୍। ” ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଆୟୋଜିତ ହୁଏ, ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଜୋରରେ ଉଠିଥାଏ ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୁଏ।

କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀମାନେ ସେହି ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ୍ରିକେଟର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଭାରତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ମିଶି ଭାରତ ପଦକ ଜିତିଥିବାର ନଜର ଆସିବେ।

Advertisement

Trending